Zawsze wiernie towarzyszyłyście Prymasowi Tysiąclecia w budzeniu w sercach Polaków tego ososbistego pragnienia oddania Matce Najświetszej, a przez Jej rece Chrystusowi

Jan Paweł II

24 marca 2001 r.

news

25. rocznica Mulieris dignitatem

Mulieris dignitatem to historyczny papieski dokument, pierwszy, który został poświęcony całkowicie tematowi kobiety. Przypomniał o nim Ojciec Święty w październiku br., spotykając się z uczestnikami seminarium zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Laikatu (Świeckich) z okazji 25. rocznicy tego listu apostolskiego, wydanego przez Jana Pawła II 15 sierpnia 1988 r. Franciszek nawiązał do będących tematem seminarium słów dokumentu, że Bóg w szczególny sposób zawierza kobiecie człowieka.


„Co znaczy to «szczególne zawierzenie» człowieka kobiecie? Wydaje mi się oczywiste, że mój poprzednik miał tu na myśli macierzyństwo. Wiele może się zmienić i rzeczywiście zmieniło się w ewolucji kulturowej i społecznej, ale zawsze pozostaje faktem, że kobieta poczyna, nosi w łonie i rodzi synów ludzkich” – powiedział Franciszek.


Papież przestrzegł jednak przed dwoma skrajnie przeciwnymi niebezpieczeństwami.
„Pierwsze, to sprowadzać macierzyństwo do roli społecznej, do zadania, które, choć szlachetne, faktycznie stawia na uboczu kobietę z jej możliwościami, nie docenia jej w pełni przy budowaniu wspólnoty – powiedział Ojciec Święty. – I to zarówno w społeczności cywilnej, jak kościelnej. A reakcją na to jest drugie niebezpieczeństwo, przeciwne: szerzenie swoistej emancypacji, która, aby zająć miejsca odebrane temu, co męskie, gubi to, co kobiece ze znamiennymi dla niego wartościowymi cechami. Chciałbym tu podkreślić, że kobieta ma szczególną wrażliwość na «sprawy Boże». Przede wszystkim pomaga nam zrozumieć miłosierdzie, czułość i miłość Boga względem nas. Kościół jest kobietą, jest matką! I to jest piękne! Musicie o tym myśleć i pogłębiać tę myśl”.

(RV)

 

Mulieris dignitatem zob.  http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/mulieris.html

news
 • Ich losy kształtowała wojna, okupacja i czas komunistycznego reżimu. W trudnych chwilach wszystko oddawały...


  more
 • Coraz bliżej beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, natomiast warunki zewnętrzne nie sprzyjają organizowaniu...


  more
 • W Wydawnictwie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Soli Deo można nabyć książkę "Duch pracy ludzkiej"....


  more
 • Fundacja "Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego" wydała planszową grę edukacyjną „ABC Miłości”. Gra...


  more