Zawsze wiernie towarzyszyłyście Prymasowi Tysiąclecia w budzeniu w sercach Polaków tego ososbistego pragnienia oddania Matce Najświetszej, a przez Jej rece Chrystusowi

Jan Paweł II

24 marca 2001 r.

Aktualności

Uroczystość NMP Królowej Polski

3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze trwały uroczystości dziękczynne za kanonizację św. Jana Pawła II. Towarzyszyło im hasło: „Wdzięczność i zawierzenie”. Uroczystość Królowej Polski połączona była z narodowym dziękczynieniem za kanonizację papieża-Polaka, jasnogórskiego pielgrzyma. Główna suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski rozpoczęła się o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, witając zebranych, powiedział m.in.: „Wzorem św. Jana Pawła II, zebrani w jasnogórskim sanktuarium, w Uroczystość Królowej Polski, przed święty wizerunek Maryi przynosimy to wszystko co stanowi Polskę, przynosimy nasze troski i radości, duchowe i fizyczne zmagania, przynosimy nasz ojczysty dom, nasze rodziny i nas samych. Prosimy Jasnogórską Maryję, Królową i Matkę naszej Ojczyzny, o porządek moralny i wszelki ład społeczny, o to, byśmy nie lękali się prawdy, gdyż prawda jest gwarantem wolności. Błagamy, by ta ziemia coraz pełniej stawała się Królestwem Jezusa Chrystusa i jego Matki”.

W homilii abp S. Gądecki wspominał dwóch wielkich świętych: Jana Pawła II i Jana XXIII, a także podkreślił święto narodowe – Konstytucji 3 Maja. „Dzisiejsza uroczystość skłania nas także do zamyślenia się nad naszą ziemską Ojczyzną – mówił. – Nasza Ojczyzna potrzebuje dzisiaj - podobnie jak za czasów Konstytucji Majowej - odnowy, jeśli ma ona mieć przed sobą swoje ‘jutro’”.

Po homilii, przy dźwiękach fanfar, odnowiony został Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi. Szczególnym akcentem tegorocznych uroczystości był również Akt Oddania Matce Bożej Arch. Częstochowskiej.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, 3 maja 2014 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, podczas Mszy św. transmitowanej przez Polskie Radio bp kielecki Kazimierz Ryczan w wygłoszonej homilii przypomniał trudne losy narodu polskiego oraz dziękował Maryi za opiekę. Wezwał rodaków do obrony pamięci przeszłości Ojczyzny, poszanowania prawdy i wartości. Przyzywając „świętość Jana Pawła II, męczeństwo błogosławionego Księdza Popiełuszki, mądry patriotyzm Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego” w imieniu Polaków deklarował Maryi naszą wierność.

 

Więcej zob. http://www.jasnagora.com/

Aktualności
 • Wszyscy, którzy oczekiwali na kolejny wydruk edukacyjnej gry planszowej "ABC Miłości" mogą już...


  wiecej
 • 18 stycznia 2020 w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się spotkanie młodzieży...


  wiecej
 • Diecezja warszawsko-praska będzie budować sanktuarium pod wezwaniem kard. Stefana Wyszyńskiego w...


  wiecej
 • „Myśląc z Wyszyńskim” to inicjatywa przybliżająca osobę kard. Stefana Wyszyńskiego. W każdy trzeci...


  wiecej