Zawsze wiernie towarzyszyłyście Prymasowi Tysiąclecia w budzeniu w sercach Polaków tego ososbistego pragnienia oddania Matce Najświetszej, a przez Jej rece Chrystusowi

Jan Paweł II

24 marca 2001 r.

Aktualności

Abp Gérald Cyprien Lacroix kardynałem

Członek Instytutu Świeckiego św. Piusa X został kardynałem. Papież Franciszek ogłosił, że Gérald Cyprien Lacroix, arcybiskup Quebecu (Kanada), będzie mianowany kardynałem Kościoła katolickiego na najbliższym konsystorzu 22 lutego.

Urodził się w 1957 r. w Saint-Hilaire de Dorset w archidiecezji Quebec. Studia teologiczne odbył jako człowiek świecki na Uniwersytecie w Laval. W 1975 r. wstąpił do Instytutu Świeckiego św. Piusa X, w którym siedem lat później złożył śluby wieczyste. W 1982 r. został sekretarzem generalnym Instytutu, a od 1985 r. był jego radcą generalnym. Jednocześnie w latach 1985-87 kierował Domem Odnowy – ośrodkiem formacji chrześcijańskiej i duchowej Instytutu. W 1988 r. przyjął święcenia kapłańskie i pracował w parafii Notre-Dame-de-la-Recouvrance w Quebecu. W latach 1990-2000 był misjonarzem w Kolumbii, gdzie otworzył nowe domy Instytutu.

W latach 2001 – 2009 Gérald Cyprien Lacroix pełnił funkcję Odpowiedzialnego generalnego Instytutu Świeckiego św. Piusa X. W 2009 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji Quebec, a w 2011 arcybiskupem metropolitą Quebecu i prymasem Kanady.

Wybrany w 2008 roku w Guadalajara (Meksyk) do Rady Wykonawczej CMIS uczestniczył w jej pracach do 2012 roku. Na Kongresie CMIS w Asyżu w 2012 roku wygłosił konferencję pod tytułem „Nowy wzór świętości – wierność Bogu w świecie”.


http://www.cmis-int.org/pl/aktualnosci/

http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x74408/franciszek-mianuje-lutego-nowych-kardynalow/

Aktualności
 • Szanowni Państwo, uprzejmie prosimy, aby wiadomości dotyczące poszczególnych placówek Instytutu kierować...


  wiecej
 • W imieniu Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya oraz Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach...


  wiecej
 • Otrzymujemy sygnały, szczególnie od szkół i placówek wychowawczych, że jest zapotrzebowanie na materiały...


  wiecej
 • 16 sierpnia 2018 r. Archidiecezja Warszawska poinformowała o otrzymanym od Kongregacji do...


  wiecej