Zawsze wiernie towarzyszyłyście Prymasowi Tysiąclecia w budzeniu w sercach Polaków tego ososbistego pragnienia oddania Matce Najświetszej, a przez Jej rece Chrystusowi

Jan Paweł II

24 marca 2001 r.

news

Wystawa "Tu zawsze byliśmy wolni"

2 maja w jasnogórskim Arsenale została uroczyście otwarta nowa wystawa „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918”. Wystawa powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„’Tu zawsze byliśmy wolni’ – te słowa wypowiedział święty Jan Paweł II w czasie pierwszej pielgrzymki w roku 1979. Ale później, w czasie jubileuszu 600-lecia, modlił się, aby Polacy byli ludźmi sumienia” – przypomniał o. Stanisław Rudziński, i podkreślił, że „Jasna Góra była i jest miejscem prawdziwej wolności”.
O. Arnold Chrapkowski zwrócił uwagę, że „Jasna Góra jest miejscem, w którym losy narodu nierozerwalnie związane są z Cudownym Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi”. „Kiedy mówimy o wolności na Jasnej Górze, warto przywołać dwie wielkie postacie z naszej historii, jest to święty Jan Paweł II, ojciec duchowy naszej wolności i czcigodny Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, który w czasach zniewolenia komunistycznego tak bardzo walczył i bronił godności naszego narodu i wolności – mówił o. Chrapkowski – Dlatego otwierając tę wystawę, chcemy złożyć hołd tym wszystkim, których znamy i tym nieznanym z naszej historii, którzy swoje życie, swoje serce, swoją miłość zostawili tutaj na Jasnej Górze i tę miłość ofiarowali dla naszej Ojczyzny”.

Więcej  zob. http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11881

 

wystawa

news
 • Ich losy kształtowała wojna, okupacja i czas komunistycznego reżimu. W trudnych chwilach wszystko oddawały...


  more
 • Coraz bliżej beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, natomiast warunki zewnętrzne nie sprzyjają organizowaniu...


  more
 • W Wydawnictwie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Soli Deo można nabyć książkę "Duch pracy ludzkiej"....


  more
 • Fundacja "Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego" wydała planszową grę edukacyjną „ABC Miłości”. Gra...


  more