Zawsze wiernie towarzyszyłyście Prymasowi Tysiąclecia w budzeniu w sercach Polaków tego ososbistego pragnienia oddania Matce Najświetszej, a przez Jej rece Chrystusowi

Jan Paweł II

24 marca 2001 r.

Aktualności

Abp Wojciech Polak prymasem Polski

Abp Wojciech Polak został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka prymasem Polski. Nowy metropolita gnieźnieński był dotychczas biskupem pomocniczym w Gnieźnie i w ostatnich trzech latach sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.


„Po zakomunikowaniu mi decyzji przez nuncjusza niewątpliwie byłem zaskoczony, ale spoglądam na tę decyzję też jako na wolę Pana Boga, którą objawił mi Kościół ustami Ojca Świętego Franciszka. Dlatego w zawierzeniu Bogu ją przyjmuję – powiedział bp Wojciech Polak. – Mój herb biskupi i moje biskupie zawołanie pozostaną niezmienione. Chcę powtarzać nadal «Panem jest Jezus», wyznawać to przed ludźmi w duchu św. Wojciecha. Wracając do archidiecezji gnieźnieńskiej, starał się będę szczególnie o to, by była to diecezja wierna Panu Bogu i wierna Kościołowi otwarta też na nowe wyzwania. Takimi wyzwaniami są oczywiście duszpasterstwo młodzieży czy duszpasterstwo rodzin. Takim zobowiązującym wyzwaniem jest 1050. rocznica chrztu Polski, właśnie tutaj w Gnieźnie ochrzczonej przed przeszło tysiącem lat”.


Abp Wojciech Polak jest 60. prymasem Polski. Pierwszym był arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba, mianowany prymasem w 1417 r. W przeszłości funkcja prymasa oznaczała często faktyczne kierowanie całym episkopatem. Obecnie jest to funkcja honorowa, tym niemniej prymas jest jedynym niewybieralnym członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. (17.05.2014, RV)

Aktualności
 • Fundacja "Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego" wydała planszową grę edukacyjną „ABC Miłości”. Gra...


  wiecej
 • Szanowni Państwo, uprzejmie prosimy, aby wiadomości dotyczące poszczególnych placówek Instytutu kierować...


  wiecej
 • W wigilię Uroczystości Matki Jasnogórskiej zgromadzeni na nocnym czuwaniu pielgrzymi, Pomocnicy Matki...


  wiecej
 • 26 sierpnia 2019 w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości...


  wiecej