Zawsze wiernie towarzyszyłyście Prymasowi Tysiąclecia w budzeniu w sercach Polaków tego ososbistego pragnienia oddania Matce Najświetszej, a przez Jej rece Chrystusowi

Jan Paweł II

24 marca 2001 r.

Looking for ways

Dyskrecja

 

 • Czy osoba świecka konsekrowana wyróżnia się czymś zewnętrznie (np. ubranie, fryzura, styl bycia)? Czy jest rozpoznawana np. na ulicy? Osoba konsekrowana w instytucie pozostaje osobą świecką także w zakresie wyglądu zewnętrznego. Świadczy o Bogu swoimi czynami, sercem oddanym Panu Bogu i ludziom, natomiast zewnętrznie nie różni się od innych osób świeckich.
   

 • Czy ubogo to znaczy niemodnie? Nie różniąc się od osób świeckich, członkini Instytutu może dostosowywać się do panującej mody. Jednak w duchu ubóstwa – nie za wszelką cenę, np. kupując rzeczy najdroższe oraz takie, które generalnie decydują o nieskromnym wyglądzie.
   

 • Czy przynależność do Instytutu Prymasa Wyszyńskiego jest jawna czy objęta dyskrecją? Jaki zasięg i znaczenie ma dyskrecja? Czy dotyczy ona np. rodziny członkini? Przynależność do Instytutu jest objęta dyskrecją, wolną jednak od nadmiernego lęku. Dyskrecja nie dotyczy rodziny członkini ani osób, którym zdecyduje się ona powiedzieć o przynależności do Instytutu – to jej dobrowolna decyzja. Osoba świecka konsekrowana powinna – na podobieństwo zaczynu – przepajać wszystko duchem Ewangelii i głównie ta postawa ma świadczyć o jej przynależności do Chrystusa i Jego Matki. Dyskrecja ma na celu przypomnienie prawdy, że wszyscy (nie tylko osoby duchowne czy zakonne) mamy prawo i obowiązek dążyć do osobistej świętości i uświęcania świata oraz stawiania Chrystusa w centrum naszego życia.
news
 • Wszyscy, którzy oczekiwali na kolejny wydruk edukacyjnej gry planszowej "ABC Miłości" mogą już...


  more
 • 18 stycznia 2020 w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się spotkanie młodzieży...


  more
 • Diecezja warszawsko-praska będzie budować sanktuarium pod wezwaniem kard. Stefana Wyszyńskiego w...


  more
 • „Myśląc z Wyszyńskim” to inicjatywa przybliżająca osobę kard. Stefana Wyszyńskiego. W każdy trzeci...


  more